Söyleşi: Öyküde kadın eli

oykude_kadin_eli_

Söyleşi: Öyküde kadın eli

Emin Türk Eliçin Kültür ve Sanat Vakfı, etkinliklerine devam ediyor. 20 Şubat Cumartesi günü, 14.00 ile 16.00 saatleri arasında yazarlar AysegulTozeren, Belma Fırat ve Sibel Öz’ün katılacağı söyleşide “Öyküde Kadın Eli” tartışılacak.

Son yıllarda gittikçe ivme kazanan kadın hareketinin edebiyata nasıl yansıdığının tartışılacağı söyleşide, düzyazı ve şiirde kadının potansiyel bir nesne durumuna nasıl indirgendiği, egemen edebiyat dilinin kadınları nasıl dışa vurduğu, yardımcı karakter, eş, …sevgili ya da “düşmüş kadın” karakterleri masaya yatırılacak.

Romanın gölgesinde kaldığı iddia edilmesine rağmen, yükselişte olan öykünün kadın yazarların kaleminde nasıl bir gerçekliğe ve kurguya dönüştüğü, kadının evde bekleyen eş, sevgili, çocuk ya da geciken akşam yemeğine rağmen yazım serüveninin dile getirileceği söyleşide gösterilme biçimini kabullenmeyen, buna alternatif olarak kendi dilini oluşturup hayata kendi sözcükleriyle karşılık vererek görünmeyi tercih edenlerin Türkiye ve Türkçe gerçeğine farklı bir bakış açısı getirilecek.

20 Şubat 2016 Cumartesi, saat 14-16:00

Ayşegül Tözeren, Belma Fırat, Sibel Öz.

  • Katılım 20 kişi ile sınırlıdır. Lütfen gelmeden önce arayıp rezervasyon yaptırınız.