ETEV Hakkında

etev-foto

ETEV Hakkında

Emin Türk Eliçin’in ölümünden sonra bütün emeli eşinin adına bir vakıf kurarak onun eserlerini, felsefesini, yapıtlarını yaşatmak ve onurlu bir geçmişi yeni genç kuşaklarla buluşturmak için kollarını sıvayan Asiye Özdemir Eliçin, 16 Haziran 1994’de Emin Türk’ün 28. ölüm yılında zorluklarla bir araya getirdiği birikimiyle “Emin Türk Eliçin Kültür ve Sanat Vakfı”nı (ETEV) kurdu. Vakfın kuruluşunda çok sayıda aydın, yazar bilim insanı görev aldı.

Emin Türk Eliçin Kültür ve Sanat Vakfı yeniden düzenlenerek Asiye Özdemir Eliçin’in birinci ölüm yıl dönümünde hizmete açıldı. Açılışa, Emin Türk Eliçin ve Asiye Özdemir Eliçin’in dostları, akademisyenler, gazeteciler ve vakfın kuruluşundan bugüne yönetimde yer almış kişiler katıldı.

Vakfın yeniden hizmete açılmasından sonra vakıf binasında, çeşitli konularda atölye çalışmaları, seminerler ve yazar örgütleriyle birlikte etkinlikler yapılmaktadır.

Asiye Özdemir Eliçin’in yaşamını yitirmesinin ardından Emin Türk Eliçin Kültür ve Sanat Vakfı başkanlığını Cavit Nacitarhan, yönetim kurulu üyeliklerini ise Onur Öztürk ve Kübra Aksu sürdürmektedir.

Vizyon (ETEV’in gelecek öngörüsü);

Toplum kalkınmasının temel koşulu olarak, insan ve insan onuruna saygı düşüncesinin yaygınlaşıp doğallaşması için, gelecek kuşakların daha sorumlu, bilinçli ve kültürlü, bağnazlıktan arınmış laik demokratik bir toplum dinamiğine hizmet edecek öncü bir kuruluş olmaktır.

Misyon (ETEV’in varlık nedeni);

Tarihsel geçmişimizin hatalarından gelecek için dersler çıkarılması yolunda bilimsel çalışmalar yapmak ve bunun verilerini her kademede eğitim kurumlarına ve halkımızın bilinçlenmesine sunmak.

Bilime, gerçekçi edebiyata ve sanata yönelik saldırılara karşı, aydınlanmadan yana tavır almak.

Edebiyatımıza ve sanatımıza emek vermiş, düşünsel-kültürel ve edebi katkı sunmuş değerli insanlarımızın bıraktıkları mirasa sahip çıkmak.

İnsanlığın temel sorunlarına sahip çıkmak, sorumluluk bilincini yenilemek ve yükseltmek.

Bunun için;

Vakfın amacıyla ilgili araştırmalar ve yayınlar yapmak, yaptırmak, desteklemek.

Bilim insanlarının ve uygulamacıların katılmasıyla çeşitli kültürel, sanatsal ve bilimsel konuların görüşüleceği seminer, sempozyum, konferanslar, kurslar, paneller, toplantılar vb. düzenlemek

Vakfın amacına uygun alanlarda yarışmalar düzenlemek, ödüller, her tür ve derecedeki öğrencilere burslar vermek.

Vakfın amaçları doğrultusunda yasal gerekleri yerine getirmek koşuluyla kültüre hizmet edecek eğitim, öğretim, araştırma, geliştirme faaliyetlerini düzenlemek ve desteklemek.