Asiye Özdemir Eliçin Kimdir?

7-2-2014 108 (Large)

Asiye Özdemir Eliçin Kimdir?

Vakfımızın Kurucu Başkanı Asiye Özdemir Eliçin, 25 Mayıs 1922’de Nevşehir’in Avanos ilçesinde dünyaya geldi. İlkokulu köyünde okudu. Herkesin sevip saydığı ve güvendiği Emin Türk Eliçin tarafından okutuldu. Kendi tarifiyle, “yedi yıl yakından ve uzaktan” Emin Türk’ün gözetiminde eğitildi. “O bir fenomendi” diye tarif ettiği tarih felsefesi uzmanı, yazar, çevirmen Emin Türk Eliçin ile 1944 yılında evlendi. 21,5 yıllık evlilikleri boyunca çeşitli zorluk ve engellerin sarmalına karşı yine de kişisel mutluluklarını yaşadılar.

Asiye Eliçin, “Emin Türk’ün evladı manevisi olarak Eskişehir Çifteler Köy Enstitüsünde öğrencilere, Karamazof Kardeşler, Kadın ve Sosyalizm gibi kitapları okuttuğu, Komünizm propagandası yaptığı…” gerekçesiyle tutuklanıp 105 gün cezaevine kapatıldı. İçinde bir evren taşıyan Emin Türk Eliçin’in düşünceleri nedeniyle yargılanmak üzere mahkemeye çıkacağı gün (16 Mart 1966) yaşama veda etmesiyle “birliktelikleri” son buldu.

Emin Türk Eliçin’den sonra bütün emeli eşinin adına bir vakıf kurarak onun eserlerini, felsefesini, yapıtlarını yaşatmak ve onurlu bir geçmişi yeni genç kuşaklarla buluşturmak için kollarını sıvayan Asiye Özdemir Eliçin, 1994’de Emin Türk’ün 28. ölüm yılında zorluklarla bir araya getirdiği birikimiyle (ETEV) “Emin Türk Eliçin Kültür ve Sanat Vakfı”nı kurdu ve vakfın başkanlığını üstlendi. Vakfın kuruluşunda çok sayıda aydın, yazar bilim insanı görev aldı.

ETEV, ihtiyacı ve geleceği olan gençlere verdiği burslarla destek sundu. 1996 yılında sosyal bilimler alanında ilk ödüllerini verdi. 1998’de “köy kalkınması” konulu çalışmaya, 1999’da “dil üzerine” yapılan çalışmaya, 2000’de öykü ve bilim alanında olmak üzere iki ayrı esere, 2001’de de iki tiyatro sanatçısına ödüller verildi. Asiye Özdemir Eliçin, Emin Türk Eliçin’in yazılarını, mektuplarını ve birikmiş notlarını derlemek ve gün ışığına çıkartmak için ara vermeksizin çalıştı.

2008 yılında günümüze ışık tutacak bu belgelerden ilkini, “Bir Dönemin Belge Mektupları (1927-1965)” adlı kitapta toplayıp yayınlanmasını sağladı. Uzun zamandır önemseyip üzerinde yoğunlaştığı kendi özgün çalışmasını (Celal Bayar dönemine ilişkin) tamamlayamadan, 87 yaşında 26 Nisan 2009’da aramızdan ayrıldı…